Sağlıklı şekilde Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır

Giyimtesettur.net olarak sizlere Sağlıklı şekilde Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır konusunda bilgiler vererek, hızlı bir çözüme kavuşmanızı sağlıyoruz. Düşünceleriniz bizim için oldukça önemlidir. Aklınızda oluşan soru işaretlerini konu altında yer alan Yorum Yap kısmını kullanarak bizlere bildirebilir, hızlı bir cevaba kavuşabilirsiniz.

Sağlıklı şekilde Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır

Sağlıklı bir Anne Çocuk İlişkisinde temel hususlar, annenin ruh hali sağlığı ve çocuğa karşı davranışlarında görülmekte birlikte ona bağlıdır. Çocuğun yetişkin olduğunda tüm kişilik özelliklerini oluşturup yaratan ve kendi çocuğuna karşı tutumlarını hareketlerini davranışlarını belirleyen bu ikili iletişimi, 8 Mayıs Anneler Günü vasıtasıyla Uzm. Dr. Mehmet Yavuz detaylarıyla anlatıyor.

Hamilelik sürecinde start verilen anne-bebek ilişkisi, doğumdan sonra da fiziksel temas ile ve beslenme yolllarıyla daha da büyüyerek ömür boyu süregelen bir iletişim haline gelir.

‘Bir çocuğun en başta seveceği ve iletişim kurup bağlanıp anlaşacağı kişi annesidir’ söyleyen Dr. Yavuz, annenin çocuğunu beslemesinin, ilgilenmesinin, büyütmesinin, eksiklerini tamamlamasının ve onu hayata hazırlamasının çocukta sevgi, güven ve bağlılık duygusunu meydana geldiğini belirtiyor. Çocuğun büyüdüğünde iki temel duygular aracığıyla tüm ilişkilerine yön verebileceğini söyleyip onaylayan Dr. Yavuz hayatıda yorumlarken ilk olarak annelerin örnek aldığını vurguluyor.

Anne Karnında ki Bebek

Anne Karnında ki Bebek

  

 

Çocuğunuza karşı Sağlıklı ilişki, ilgilenme, yol gösterme de özgüveni artırıyor

Anne Çocuk İlişkisinde bir de fiziksel temasın önemine dikkat çektiren Sn. Dr. Mehmet Yavuz ‘Annenin kokusunu, vücut ısısı, bakışları, sesi davranışları ve duyguları Annenin Çocukla bağlarını güçleştirmektedir.  Bu duygulardan eksik ve yoksun olarak büyüyen ve gelişen çocuk, bir yetişkin yaşa geldiğinde bir takım çeşitli ve önüne geçilmez ruhsal sorunları beraberinde getirir. Özellikle 0–3 yaş arası Anne Çocuk ilişkisi, çocuğun ruhsal hayatının da özgüvenin de duygusundaki temelini oluşturur’’ şeklinde konuşmuştur.

Çocuğun kendi anadilini keşfetmesi, yaşayıp gördüğü dünyayı Anlamlandırmasını ve davranışlarını kontrol etmesinin yegane sonucu olarak görebileceğimiz ‘TAKLİT’ yöntemiyle gelişebileceğini belirten Dr. Mehmet Yavuz Soyut ve Somut olarak kavramlarının yine anneden öğrendiğinin kanısına varmış bulunuyoruz. Ve Sn. Yavuz da bu konunun doğrulu—olduğunun altını önemle çiziyor.

Sağlıklı şekilde Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır 009

Anne Bebek İlişkisi

Anne Bebek İlişkisi

Her çocuklarda genetik ve biyolojik yapısı, Duygusal,Sosyal gelişim ve zeka gelişimi bakışından başkalarından hatta öz kardeşlerinden bile farklılık gösterebilir. Bu Nedenle çocuk yetiştirmenin çok dikkatli zahmetli ve kazancı çok olan bir şey olduğunu hatırlatmak isteriz. Dr. Yavuz Özellikler ilk 20 ay içerisinde eğitim biçimi çocuğu yetiştirme ve ona karşı kurulan duygusal etkileşimin çocukta güven ve güvensizlik duygularının oluşturduğunu ve her ikisininde gelebileceğine dair bilgiler paylaştı.

Mother's love

Gülümseyen Bebek

Anne-Çocuk dikkat edilmesi gereken hususlar!

Özellikle Bebeklik döneminde anneye bağımlı kalan ve bağlanan çocuk, 5–6 yaşlarından itibaren birey olmayı keşfeder ve bu dönemde annenin davranışlarının da değişmesi kaçınılmazdır. Bu riskli dönemde ilişkinizin sağlıklı devam etmesini sağlamak için Annelerin yapması gerekenleri ve dikkat edecek hususlarını Sn. Dr. Mehmet Yavuz Şu şekilde sıralıyor;
Dinleyin ve asla çocuğunuzu cevapsız bırakmayın: Dünyaya gözünü açtığı andan itibaren size güven duyan çocuğunuzun anlattıklarını sabırla ve sakin bir şekilde dinleyin ve sordukları sorularını kesinlikle cevapsız bırakmayın bir şekilde uygun ve onu doğru yola çekmek için cevaplar arayın.

Saygı sınırınıda netleştirmek çok önemlidir. Çocuğunuzun odasına girerken kapısını çalmanız, onun da aynı şekilde davranması konusundada size söz hakkı sağlar ve onu uyguladığını görürsünüz. Özellikle küçük detaylar deyip geçmemeniz çok önemli olup çocuğunuzun özel hayatına saygı kavramınıda geliştirebilirsiniz.

Yumuşak ama kararlı aynı zamanda da yumuşak anne olmaya özen gösteriniz: Çocuğunuyz hayır dediğinizde bu şekilde sinir krizleri geçiriyorsa sakin, kararlı ve yumuşak bir biçimde ona açıklama yapmaktan kaçınmayınuız önemli faktörlerden biriside budur dikkat etmenizi öneriyoruz.

Sağlıklı şekilde Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır 007

Anne Baba ve Bebek :)

Aynı zamanda Baba İle İletişimede çok dikkat edilmelidir : Evet çocuğunuzu 9 ay karnınuızda siz taşıdınız ve doğumundan itibaren onunla hep siz ilgilendiniz fakat çocuğunuzun gelişimizde baba kavramının da çok önemli fonksiyon olduğunu unutmamanız gerekir ve Baba Çocuk İlişkisinin arasına zaman, zemin ve güven ayarlamanında yine sizin göreviniz olduğunu unutmayın ve çok dikkatli olun.

Huzursuz Evlilik hayatı Anne-Çocuk İlişkisini olumsuz etkiliyor

Sn. Dr. Mehmet Yavuz’a göre Anne Çocuk ilişkisine en fazla zarar verebilecek en önemli durumlardan bir tanesi, çocuğun mutsuz ve huzursuz bir evlilik içerisinde, plansız gebelik sonucu ile dünyaya gelmiş olmasıdır. Bu durumda savunmasız bir şekilde hayata yeni bakan ve gözlerini açan bir bebek, bir süre annesi tarafından kabul edilse dahi babanın tutumları nedenizle hem anneyi hem çocuğu ve hemde Babayı olumsuz etkiler sonuçta tüm aile bu durumdan zararlı çıkmaktadır. Özellikle ülkemizde çocuğun cinsiyeti ve sayısı ile de, ailede kabul görüp görmeyeceğini belirleyen temel nedenlerden biridir’’ diye açıklayan Sn. Dr. Yavuz, benzer durumlarla karşılaşan annelerin aynı zamanda en kısa süre içerisinde bir uzmandan yardım almaları gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Sağlıklı şekilde Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır 005

Çocukların Mutluluğu

 

Mutlu bir Aile olarak yaşamanızı temenni ederiz. Sevgilerle..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

1 × one =

Sayfa başına git