Anne ve Babaların Çocuklarına İslam Dersi

Giyimtesettur.net olarak sizlere Anne ve Babaların Çocuklarına İslam Dersi konusunda detaylı bilgiler vererek, daha hızlı bir çözüme kavuşmanızı sağlıyoruz. Düşünceleriniz bizim için oldukça önemlidir. Aklınızda oluşan soru işaretlerini konu altında yer alan Yorum Yap kısmını kullanarak bizlere bildirebilir, hızlı bir cevaba kavuşabilirsiniz.

Anne ve Babaların Çocuklarına İslam Dersi

Anne ve Babaların Çocuklarına İslam Dersini Nasıl Vermelidir ?

 

Biliniz ki, çocuklarınızın eğitimi en önemli ve onunla birlikte en öncelikli işlerdendir. Çocuk, anne ve babasının yanında korunması gereken Allah’tan bir emanettir.

Aile  Birlikteliğinin Önemi

Çocuklarınızın kalbi sade, temiz, boş kağıt kadar beyaz ve parlaktır. Ona güzel şeyler öğretilirse bunları kabul eder ve bir süre sonra huy haline getirir. Kötü şeyler verilirse ise onları alır ve kötülüklerle onlarla iç içe yaşar. Bu sebeple doğru, iyi ve güzel birikimler öğretilerek onu bir melek haline getirmek de, yanlış ve kötü şeyler vermek veya kendi haline bırakıp ihmal etmek suretiyle onu şeytan, hayvan ve gereksiz olduğunun farkına varacak duruma getirmek de mümkündür. Bu konularda çok hassas ve anlayışlı davranmak çocuğunuzun gelişimi kötü veyahut iyi bir şeyler kazanabilmesi sizin elinizdedir.

Tin suresinin ilk ayetlerini bu konuya anlatırsak edersek şu meal ortaya çıkıyor: “Biz insanı yani çocuğunu öğretime ve eğitime en elverişli bir kabiliyette yarattık. Fakat baba ve annesinin, öğretmen ve diğer sorumluların yanlış yönlendirmesi ile birlikte sonuçta onu esfel-i sâfilin’e yani bütün hayvanların bile altına indirdik. Ancak doğru eğitim ve güzel terbiye ile iman edip salih amel işleyenler bu hükümlerin dışındadırlar. Onlar için sayısız ve sonsuz mükafatlar vardır.” Ne var ki bunlar çok azınlıktadırlar.

Tek Yol İslam

Çocuğa doğru ve eksiksiz bilgiler verip güzel huylar kazandırmak ve aynı zamanda  bu yolda yürüyebilmeleri için onun kalite ve derecesini yükseltip kendisini ve çevresini ahiret ve dünya mutluluğuna dahil etmek anne ve babanın, muallimlerin ve diğer sorumluların kaçınılmaz olarak üstlerine vazife olan görevlerindendir. Bu görevler  bir emanettir çok önem taşımaktadır. Gökler ve yerler, emanetin ağırlığını taşıyamadıklarını bildirmişlerdir ve onu üstlenmekten her zaman sakınmışlardır. Bu emaneti ise insan üstüne alınmıştır. Çünkü bunun sebepleri o baba ve anne olmanın zevklerine talip olmuştur.

Kuran Ayetleri

Çocuklar, onun talip olduğu zevklerin meyvesidirler. Bu sebeple de bunlar bu emanetin hakkını verirler ve aynı zamanda çocuğu güzel ahlaklı şekilde terbiye edip güzel huylarla donatırlarsa bunun büyük ve sayısız sevabını göreceklerdir. Çocuğa yanlışı öğretmek ve eğitmek veya ihmal etmek yüzünden canavarlaştırırlarsa eğer bunun da büyük cezasına kesinlikler çarpılacaklardır. Onun için Allah’u Teâlâ , “Ey iman edenler! Kendinizi ve çocuklarınızı cehennem ateşinden koruyunuz.” buyurmuştur. (Tahrim Suresi, ayet 6)

Bu yüzden çocuklarınıza davranışlarınızda biraz daha dikkatli, sevgiyle, ve sakinlikle yaklaşmanızı tavsiye ederiz. Çünkü çocuklar bizim geleceğimizle birlikte devam edecek olan neslinizin de büyükleri olacağı için dikkat etmek en önemli unsurlardan bir tanesidir.

 

Sabırla okuduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. Umarız sizin için yeterli olmuştur.Sevgilerle

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

fourteen − seven =

Sayfa başına git